3 Gigantów Sharing Economy

Startupy z gatunku Sharing Economy zdobywają coraz większe uznanie nie tylko zwykłych konsumentów, ale i inwestorów oraz funduszy VC. Nie ma w tym jednak nic dziwnego – w końcu Uber czy Airbnb warte są odpowiednio kilkadziesiąt i kilkanaście miliardów dolarów. Droga została więc przetarta. O ile jednak wiemy, jakie firmy tego dokonały – nie zawsze zdajemy sobie sprawę, kto tak naprawdę siedzi za kółkiem. Każda firma musi w końcu posiadać swój zarząd z prezesem na czele. Kto więc dowodzi największymi firmami z gatunku Sharing Economy? Oto trzech niezaprzeczalnych gigantów branży.

Travis Kalanick – Uber

Urodzony w 1976 roku (obecnie 38 lat), swą ścieżkę ku wielkości rozpoczął zaraz po rzuceniu studiów (przypadek?). W 1998 roku odszedł z UCLA i wraz ze swoimi kumplami ze studiów założył firmę Scour, Inc. Oraz Scour Exchange. Oba przedsięwzięcia lawirowały wokół wyszukiwania multimediów i transferu plików metodą peer-to-peer, co w oczywisty sposób nie spodobało się organizacjom zbiorowej ochrony praw autorskich. Pozew tychże doprowadził do szybkiego bankructwa firmy.

Kalanick jednak postanowił się nie poddawać. Już w 2001 roku założył swoją kolejną firmę – Red Swoosh, również związaną z transferem plików metodą peer-to-peer. Ta wykorzystała zwiększone możliwości łącz internetowych do wymiany i handlu dużymi plikami multimedialnymi. Przedsięwzięcie okazało się sukcesem, przynosząc Travisowi 19 milionów dolarów po wykupie przez japoński koncern technologiczny.

W 2009 roku Kalanick wraz ze swoim przyjacielem Garettem Campem założył Ubera, czyli aplikację mobilną łączącą kierowcę z pasażerem, stanowiąc de facto tańszą i efektywniejszą konkurencję dla taksówek. W obecnej chwili Uber wart jest ponad 40 miliardów dolarów i działa w ponad 100 miastach świata. Zainwestowali w niego giganci, m.in. legendarny inkubator Y Combinator oraz Google Ventures. Wielu ekspertów jest zdania, że ta wycena to dopiero początek, a w przyszłości firma dołączy do wielkich technologicznego świata, takich jak Apple, Google czy Microsoft.

Brian Chesky – Airbnb

Urodzony w 1981 roku (obecnie 23 lata), amerykański przedsiębiorca Bryan Chesky z początku nie miał wiele wspólnego z technologią. Uczył się za to designu w Rhode Island School of Design, gdzie otrzymał zresztą licencjat z dziedziny sztuk pięknych. Poza szkołą spełniał się, pomagając w zarządzaniu uniwersyteckihm zespołem hokejowym.

Chesky założył Airbnb wraz ze swoim przyjacielem Joem Gebbią. Dwai panowie poznali się, dzieląc mieszkanie w San Francisco. W mieście tym odbywała się konferencja poświęcona wzornictwu przemysłowemu. Siedząc w temacie, panowie zorientowali się że większość hoteli w San Francisco jest już od dawna zapełniona. Potrzebując pieniędzy, zdecydowali, że zarobią na gościach konferencji. Zakupili 3 powietrzne materace i wynajęli je przyjezdnym.

Tak też „urodził się” pomysł otworzenia Airbnb. Firma rozpoczęła swoją działalność w 2008 roku, gdy do zespołu dołączył Nathan Blecharczyk. Początki były bardzo trudne i kilkukrotnie do bankructwa brakowało bardzo niewiele. Ostatecznie jednak, po wsparciu przez Y Combinator (po solidnych wysiłkach ze strony założycieli firmy i wykorzystaniu popularności toczącej się wówczas kampanii prezydenckiej), Airbnb urósł w siłę.

Dziś firma warta jest ok. 11 miliardów dolarów i stanowi skuteczną konkurencję dla hoteli i moteli na całym świecie.

Perry Chen, Yancey Strickler i Charles Adler – Kickstarter

Perry Chen (38 lat), jeden z twórców Kickstartera jest nowojorskim artystą oraz aktywnym promotorem konferencji TED. Posiada również organizację non-profit Dollar-a-Day, pomagającą internautom odkrywać i wspierać inne organizacje charytatywne. Posiada również galerię sztuki na Brooklynie.

Yancey Strickler urodził się w Virginii i spędził większość swojego dzieciństwa w Apallachach (góry w Stanach Zjednoczonych Ameryki). Od 1 stycznia 2014 roku pełni obowiązki CEO Kickstartera. Obecnie z trójki założycieli jest on najbardziej aktywnie zaangażowany w rozwój portalu. Co ciekawe, bardzo często wspiera projekty, które zgłaszają użytkownicy. Wcześniej pracował jako dziennikarz dla przeróżnych serwisów muzycznych (głównie eMusic). Yancey prowadził również swoje małe studio nagraniowe – eMusic Selects.

Charles Adler jest po części designerem, grafikiem, DJ-em, cyklistą i biegaczem. W Kickstarterze przez dłuższy czas pełnił funkcję Dyrektora Designu. Odszedł jednak w 2013 roku, tłumacząc swoją decyzję chęcią spróbowania czegoś nowego. Przed Kickstarterem prowadził niedziałającą już stronę poświęconą muzyce – Subsystence, a także Source-ID – studio designu. Od 1994 wiele pracy wkłada we wspieranie niezależnych artystów. Jest również częstym mówcą na konferencjach poświęconych designowi i samorozwoju.

Powyższa trójka nie jest co prawda tak bogata, znana i wpływowa jak Travis Kalanick czy Brian Chesky – mimo wszystko jednak ich serwis Kickstarter dokonał istotnej rewolucji internetowej, umożliwiając start i rozwój wielu wspaniałych pomysłów, a także doprowadził do powstania wielomilionowych biznesów (np. zegarek Pebble).

Czas na nowe

Pomimo, że Uber, Airbnb czy Kickstarter działają już od kilku lat, branża sharing economy nie jest jeszcze dostatecznie rozwinięta – zwłaszcza w Polsce. Jest jeszcze mnóstwo możliwości zagospodarowania rynku. Czy będziesz kolejnym gigantem branży?

Zapisz się do newslettera!

Dołącz do osób, które regularnie otrzymują ostre i kontrowersyjne treści, które z racji charakteru bloga nie nadają się do publikacji.
Tomek Opublikowane przez:

Na co dzień pomagam zespołom i organizacjom w byciu bardziej zwinnymi przy wytwarzaniu oprogramowania. Spełniam się też w branży e-commerce. Zbieram zegarki, jaram się technologią i nauką (fizyka, astronomia, biologia). Potrafię uwarzyć własne piwo, zrobić sesję zdjęciową i tworzyć muzykę. Pracuję nad swoją własną sagą książek. Prowadziłem kiedyś bloga lifestylowego. Potem przestałem, żeby zacząć zarabiać porządne pieniądze. Spełniłem swój cel i wracam do pisania.