Toksyczne znajomości

W życiu otaczają Cię ludzie. Różni. Podobno każdy jest niepowtarzalny. Fakt – nie ma dwóch identycznych charakterów. Ale można wyróżnić kilka typów osobowości. Bo w gruncie rzeczy ludzie są do siebie podobni. Na ich zachowanie wpływa środowisko w którym się wychowują, rodzina, znajomi. Masz czasem wrażenie, że z kimś od razu łączy Cię więź, że znasz kogoś od lat? A czasem mimo usilnych starań nie potrafisz znaleźć nici porozumienia? Chodzi o dopasowanie charakterów. Nie ma co pchać się na siłę tam gdzie nie pasujesz. Jak mówi stare przysłowie: „jeśli wejdziesz między wrony, musisz krakać tak jak one”. Według mnie to bzdura. Nie musisz się dopasowywać, a jedynie znaleźć swoje miejsce na świecie.

Dzisiaj zajmę się czymś, z czym spotkałam się nie raz. Tematem tym są toksyczne znajomości. Czym są? Każdy z nas miał z tym do czynienia, choć niekoniecznie zdawał sobie z tego sprawę. Odpowiedz sobie proszę na proste pytania: czy po spotkaniu z kimś czułeś się kompletnie wyczerpany? Czy rozmowa ze znajomym wprowadziła Cię w dziwny, gorszy nastrój? Jeśli tak – zadajesz się z wampirem energetycznym.

W ciągu wielu, bardzo wielu rozmów oraz na podstawie osobistych doświadczeń w mojej głowie zaczął kształtować się pewien obraz tego jak wyglądają toksyczne znajomości. Wyróżniłam kilka typów znajomości prowadzących do naszej zagłady, do naszego upadku.

Pierwszą z nich nazwę znajomością w trudnych chwilach. Jest to relacja jednostronna. Ty się starasz, pragniesz pielęgnować kontakt, ale ciągle jakoś nie ma okazji do spotkania. Zostajesz odepchnięty, schodzisz na drugi plan. Dochodzi nawet do tego, że czujesz się w pewien sposób natrętny. Osoby, z którymi się zadajesz, przypominają sobie o Tobie dopiero wtedy, gdy mają problem, doła, bądź gorszy dzień. Zalewają Cię wtedy milionem przytłaczających informacji. Co czujesz? Przygnębienie, pragniesz pomóc, ale nie wiesz jak. Słuchasz. Dotyka Cię smutek, zaczyna ciążyć na Tobie aura nieszczęść. Tacy znajomi nie dzielą z Tobą radosnych chwil, nie masz pozytywnych doznań, wieści. Uczestniczysz tylko w niefortunnych sytuacjach, nie masz skąd czerpać radości. Czujesz głęboką niechęć do otaczającego Cię świata.

Drugim rodzajem toksycznej znajomości są kontakty pełne zazdrości. Ktoś stale się do Ciebie porównuje. Do Ciebie, bądź Twojej rodziny, stylu życia. Jak wspomniałam każdy jest inny, wpływają na to inne czynniki. Twój charakter jest Twoją zasługą tylko w niewielkim procencie. Po czym poznać taki niszczący kontakt? Wieczne pretensje o Twoje dobre życie, posiadane dobra materialne, ciekawszych znajomych, lepszą rodzinę. Zostajesz wpędzony w poczucie winy. Próbując pocieszyć taką osobę wyciągasz brudy ze swojej pamięci, które wolałbyś zapomnieć, znów je rozpamiętujesz, otwierasz na nowo gojące się rany. Przypominasz sytuacje powodujące ból w klatce piersiowej, a wszystko po to, by innym żyło się lepiej, by zobaczyli, że Tobie też nie jest tak kolorowo. I po co? Po co Ci tacy przyjaciele? Oczekujący pocieszenia, wysysający z Ciebie pozytywną energię, w zamian nic nie dając.

Kolejny rodzaj toksycznej relacji, to po prostu ta obniżająca poziom naszej samooceny. Twoje sukcesy zostaną nazwane przypadkowymi, szczęśliwymi zdarzeniami losu, Twoja ciężka praca zostanie zlekceważona. Twoja ambicja zjedzie do poziomu zerowego, ponieważ ludzie, z którymi utrzymujesz kontakt, nie robią nic ciekawego i od Ciebie oczekują tego samego. Mają Ci za złe wszelkie próby doskonalenia samego siebie, nie pojmują idei kształtowania swojej, lepszej przyszłości. Sabotują Twoje działania, manipulują Twoim sumieniem.

Kolejny fakt – jesteś wart tyle ile otaczający Cię ludzie. Obracając się w towarzystwie ambitnych, zdolnych przyjaciół automatycznie stajesz się jednym z nich. Pragniesz zmienić się na lepsze. Warto inwestować w takie relacje.

Ciężko jest być wobec siebie krytycznym, ale zastanów się czy Twoje działania nie powodują obniżenia czyjeś wartości, czy nie podkopujesz ambicji, działań. Czy zwracasz się tylko w sytuacjach, gdy potrzebujesz pomocy? Czy jesteś wampirem energetycznym? Przemyśl najbliższe przyjaźnie, bo być może nie są one prawdziwe.

Otacza Cię wielu znajomych, ale tylko od Ciebie zależy jakie to będą relacje. Może nie uwierzysz, ale to właśnie Ty wybierasz swój los. Pielęgnując niekorzystne dla twojego samopoczucia kontakty nic nie osiągniesz. Co należy zrobić w takim wypadku? Najlepszą rzeczą będzie po prostu zerwanie toksycznej znajomości. Odseparowanie się od ludzi zatruwających twoje myśli. Należy pamiętać, że z przyjaźni powinieneś czerpać dokładnie tyle samo korzyści ile sam dajesz.

Zapisz się do newslettera!

Dołącz do osób, które regularnie otrzymują ostre i kontrowersyjne treści, które z racji charakteru bloga nie nadają się do publikacji.
Tomek Opublikowane przez:

Na co dzień pomagam zespołom i organizacjom w byciu bardziej zwinnymi przy wytwarzaniu oprogramowania. Spełniam się też w branży e-commerce. Zbieram zegarki, jaram się technologią i nauką (fizyka, astronomia, biologia). Potrafię uwarzyć własne piwo, zrobić sesję zdjęciową i tworzyć muzykę. Pracuję nad swoją własną sagą książek. Prowadziłem kiedyś bloga lifestylowego. Potem przestałem, żeby zacząć zarabiać porządne pieniądze. Spełniłem swój cel i wracam do pisania.