5 Lekcji biznesowych od Richarda Bransona

Czy byłbyś skłonny słuchać rad biznesowych z ust faceta, który zbudował ogromny, światowy biznes i regularnie podwyższa swoją lokatę na liście miliarderów Forbes? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi tak – świetnie trafiłeś. Sir Richard Charles Nicholas Branson jest znany z prowadzenia Virgin Group oraz firm Virgin Megastore (Virgin Records), a także linii Virgin Atlantic Airways i kosmicznego (dosłownie) przedsięwzięcia Virgin Galactic. Jego szacunkowa wartość netto wynosi 4,2 miliardów dolarów i stale się powiększa. To również człowiek, którego biografia mogłaby pokryć co najmniej kilka żywotów.

Sir Richard Branson z radością dzieli się swoimi uwagami dotyczącymi biznesu ze wszystkimi, którzy chcą się od niego czegoś nauczyć. Niedawno był nawet w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego (do dziś żałuję, że nie dałem rady się tam wybrać). To jeden z moich ulubionych przedsiębiorców, który zarabiając swoje miliardy nie zatracił nutki geniuszu i szaleństwa. W przeciwieństwie do większości wymuskanych i poważnych CEO, Branson z radością oddaje się sportom ekstremalnym, stroni od garniturów i emanuje niezwykłym życiowym szczęściem, które nie poddało się biznesowym standardom. Dlatego też uważam, że zdecydowanie warto jest podążać za jego przykładem.

Branson zbudował swoje rozległe imperium za pomocą pięciu podstawowych zasad:

1. Jeśli Ci się coś nie spodoba, nie rób tego. Musisz kochać to, co robisz. Branson kocha swoją pracę całym sercem – wyzwania związane z wejściem na nowe rynki, tworzenia nowych produktów oraz rozszerzenie marki Virgin pobudza go i motywuje do życia. Musisz mieć podobną pasję, jeśli naprawdę chcesz odnieść światowy sukces. Pasja to paliwo dla każdego przedsięwzięcia, którego się tykasz! To niby prosta zasada, ale jak wielu z nas nawet nieświadomie się do niej nie stosuje…

2. Bądź innowacyjny. W dzisiejszym świecie to konieczność, jeśli chcesz zbudować biznes, który naprawdę się powiedzie. Branson wprowadza innowacje wraz z każdym swoim wejściem na rynek. Na przykład, jego linie lotnicze Virgin Airlines są pionierem w luksusowym transporcie lotniczym nad Oceanem Atlantyckim. Korzystają m.in. z Airbusa A380 – rewolucyjnego i niezwykle pojemnego samolotu, testują biopaliwa lotnicze, a dla swoich pasażerów wprowadziły mnóstwo niedostępnych nigdzie indziej udogodnień. Więcej o Virgin Atlantic Airways tutaj i tutaj (oficjalna strona firmy z wyliczeniem wszystkich korzyści z lotu tymi liniami).

3. Pracownicy są najlepszym atutem. Szczęśliwi pracownicy zapewniają zadowolonych klientów. To jest prawdopodobnie najważniejszym aspektem udanego biznesu. Pracownicy, którzy są zmotywowani i skoncentrowani na kliencie to szczere złoto, cenniejsze od wszystkich pieniędzy, które posiada firma. Branson uważa, że prawidłowa kolejność w zarządzaniu dla prezesa firmy to najpierw pracownicy, potem klienci, a dopiero później akcjonariusze spółki. Pracownicy i ludzie to twarz firmy i powinni oni całym sobą reprezentować idee, zasady i markę, którą tworzysz. Branson regularnie wyraża swoje uznanie dla pracowników poprzez przeróżne, pozapieniężne benefity, takie jak karty pracowników Virgin, które oferują znaczne rabaty nie tylko na usługi firmowe, ale też u wielu biznesowych partnerów jego przedsiębiorstwa.

4. Prowadź i kieruj poprzez słuchanie. Zawsze zbieraj informacje zwrotne od swoich pracowników i klientów. Bądź z nimi na bieżąco. Branson spędza około 60% swojego czasu na spotkania z pracownikami i klientami swoich firm. Jest ciągle w drodze. Branson jest znany z robienia notatek podczas swoich spotkań i wyciągania z nich analitycznych wniosków. Uważa, że ciągła nauka i zrozumienie potrzeb najbliższego otoczenia firmy jest krytycznym elementem w jego roli jako przewodniczącego. Dlatego też spisywanie wszystkich ważnych rzeczy i ich dogłębna analiza są według niego podstawą do skutecznego bycia prezesem.

5. Bądź widoczny. Zawsze. Twórz marketing firmy i jej produktów przez umieszczanie siebie w centrum wydarzeń. Branson długo uważał się za introwertyka, ale mimo to „przyjął na klatę” bycie twarzą imperium Virgin i zmieniło go to nie do poznania. Uważa, że ludzie wolą robić interesy z innymi ludźmi, niż z anonimowymi, martwymi nieżyjącymi przecież korporacjami. Będąc w czołówce Branson jest w stanie tchnąć w ducha firmy wiele z pozytywnych cech jego osobowości. Dzięki swojej osobie tworzy obraz firmy jako przyjaznej i interesującej organizacji, z którą warto robić interesy i z której usług warto korzystać.

Ta piątka zasad wydaje się nieco uproszczona w porównaniu do bardziej skomplikowanych pomysłów reklamowanych i usilnie wpychanych nam przez dzisiejszych popularnych guru biznesu. Mimo wszystko wszystkie one są w 100% sprawdzone, ponieważ pomogły Sir Richardowi Bransonowi zbudować niezwykły i gigantyczny biznes, który rozpoczął się już w latach 60′.

Zapisz się do newslettera!

Dołącz do osób, które regularnie otrzymują ostre i kontrowersyjne treści, które z racji charakteru bloga nie nadają się do publikacji.
Tomek Opublikowane przez:

Na co dzień pomagam zespołom i organizacjom w byciu bardziej zwinnymi przy wytwarzaniu oprogramowania. Spełniam się też w branży e-commerce. Zbieram zegarki, jaram się technologią i nauką (fizyka, astronomia, biologia). Potrafię uwarzyć własne piwo, zrobić sesję zdjęciową i tworzyć muzykę. Pracuję nad swoją własną sagą książek. Prowadziłem kiedyś bloga lifestylowego. Potem przestałem, żeby zacząć zarabiać porządne pieniądze. Spełniłem swój cel i wracam do pisania.