5 Kroków do bycia duszą towarzystwa

Zdarzyło Ci się kiedyś powiedzieć lub usłyszeć o kimś, że jest duszą towarzystwa? Imponowało Ci w kimś to, że zawsze potrafił odnaleźć się wśród nowych osób i zrobić na nich dobre wrażenie? Zastanawiałeś się, jak to się dzieje, że pewni ludzie po prostu z miejsca skupiają na sobie całą uwagę i szturmem zdobywają sobie pozycję i poważanie w grupie? Ja też. I wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne. Wystarczy tylko zastosować się do kilku prostych reguł, aby już na starcie zwiększyć swoje szanse na zbudowanie dobrych relacji.

Przede wszystkim zacznijmy od jednej, bardzo ważnej rzeczy – jeśli masz problemy z rozkochaniem w sobie ludzi, początki nie będą łatwe. Niemniej jednak można się tego nauczyć, odpowiadają za to konkretne umiejętności i cechy charakteru, które połączone w całość potrafią wygenerować niesamowite efekty. Oczywiście jest ich bardzo wiele i poszczególne ich mieszanki zależą od konkretnego typu osoby, ale istnieją też „triki” uniwersalne, bez których ani rusz.

Osobiście wyróżniłbym pięć z nich:

1. Uśmiech – tak naprawdę podstawa wszystkiego. Uśmiechając się pokazujesz, że jesteś pozytywną osobą. Wręcz zapraszasz człowieka do kontaktu i kusisz miło spędzonym czasem. Uśmiech to absolutny must-have i bez niego lepiej w ogóle nie zaczynać. Uśmiechaj się niezależnie od samopoczucia – jeśli będziesz to uparcie robił, Twój stan ducha sam się poprawi. Sprawdzone! 🙂

2. Umiejętność słuchania – jeśli chcesz tworzyć długie i owocne relacje, musisz umieć słuchać. Ale tak naprawdę, bez udawania – bo to bardzo łatwo wykryć. Interesuj się tym, co mają Ci do powiedzenia inni ludzie, przytakuj i chciej więcej. I koniecznie przeczytaj ten świetny artykuł.

3. Otwartość (tolerancja) – nie chodzi tu o bycie otwartym na wszystko. Są pewne typy osobowości, którym przychodzi to bardzo trudno i ciężko jest cokolwiek z tym zrobić. Mam tu bardziej na myśli tolerowanie różnych typów osobowości ludzkiej (bo nigdy nie wiadomo, na kogo trafisz) i dopuszczanie oraz rozważanie przeróżnych opcji i wydarzeń – ogólnie aktywne partycypowanie w tym, co się dzieje. Na dobry początek.

4. Brak uprzedzeń – jeśli chcesz dobrze wypaść przed grupą osób lub zbudować silną relację – musisz wyzbyć się wszelkich uprzedzeń do ludzi. To straszne, jak nabyte przez nas na bazie złych doświadczeń z danym człowiekiem uprzedzenia potrafią zrujnować inne znajomości. Wiem, że nie jest to proste, ale da się. Napiszę na ten temat artykuł w najbliższej przyszłości.

5. Schludny wygląd – może zabrzmi to trochę kontrowersyjnie, ale to najszczersza prawda. Nie chodzi tu jednak o to, abyś wyglądał jak model. Wystarczy strój adekwatny do sytuacji, schludny wygląd (bądź zadbany – zakładaj uprasowane, dopasowane kolorystycznie rzeczy) i trochę dobrych perfum. Ludzie, którzy wyglądają dobrze na starcie wzbudzają znacznie większe zainteresowanie i zaufanie.

Prawda, że wystarczy tak niewiele, aby osiągnąć tak wiele? Jeśli zastosujesz wszystkie te rzeczy – zaufaj mi, nagle będziesz o wiele bardziej atrakcyjnym towarzyszem niejednej rozmowy czy imprezy. Pamiętaj tylko – nie próbuj, a najlepiej od razu zacznij wdrażać elementy po kolei. Czas pokaże, że było warto!

Zapisz się do newslettera!

Dołącz do osób, które regularnie otrzymują ostre i kontrowersyjne treści, które z racji charakteru bloga nie nadają się do publikacji.
Tomek Opublikowane przez:

Na co dzień pomagam zespołom i organizacjom w byciu bardziej zwinnymi przy wytwarzaniu oprogramowania. Spełniam się też w branży e-commerce. Zbieram zegarki, jaram się technologią i nauką (fizyka, astronomia, biologia). Potrafię uwarzyć własne piwo, zrobić sesję zdjęciową i tworzyć muzykę. Pracuję nad swoją własną sagą książek. Prowadziłem kiedyś bloga lifestylowego. Potem przestałem, żeby zacząć zarabiać porządne pieniądze. Spełniłem swój cel i wracam do pisania.